Daler Rowney Langton Prestige Hot Press 14 x 10 12 Sheets watercolour pad 300gsm 100% cotton
£12.58
Out of stock
Description
Daler Rowney Langton Watercolour Pads Hot Pressed Surface 12 sheets 300gsm (140lb), acid-free watercolour paper
14″ x 10″
Langton Watercolour Paper
For many years artists have appreciated the qualities of the Langton.
The paper is colour-stable, mould-made and acid-free.
The best watercolour papers are acid-free to prevent the deterioration of paint and to preserve the integrity of the paper over time.
“
PRODUCT FEATURE:
- Brand: Daler Rowney
- Barcode: 5011386078427
- MPN: 431351410
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 35.5 x 25.4 x 1 cm
- Artists Level: Student

Additional Information
| Weight | 460.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Student |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5011386078427 |
| Manufacturer SKU | 431351410 |
| mpn | 431351410 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 10" x 14" (25cm x 36cm) |
| Type of Item | Watercolour Pad |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.