Sennelier La Carte Pastel Pad 30 x 40cm (12″ x 15.75″) Card for Soft Pastel Charcoal, Pencil
£48.60
Out of stock
Description
Sennelier Soft Pastel Pads – 30 x 40cm (12″ x 15.75″)
Card for soft pastel, charcoal, pencil.
6 shades x 2 of each, 12 sheets 30 x 40cm (12″ x 15.75″)
360gsm (170lb)
6 shades x 2 : Antique White 001, Sand 002, Sienna 003, Light Blue Grey 010, Light Grey 012, Dark Blue Grey 011
Paper for all dry drawing techniques: soft pastel, charcoal and graphite. This surface is created with finely ground (pH neutral) natural cork applied to a 170 lb. (pH neutral) board and creates a soft sand-like surface. The sheet of tracing paper is designed to help artists assess their work on the various colours of La Carte Pastel. Using Pastel, Using the Sennelier pastels, draw a sketch on the tracing paper, and place it over each sheet of La Carte. Then pick the colour of La Carte that enhances your work the best.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3046450378976
- MPN: S37-136752
- Size: A4 – A3
- Medium: Pastel
- Box Dimensions : 40 x 30 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 815.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Soft Pastel |
| Barcode | 3046450378976 |
| Items variations | Assorted |
| mpn | S37-136752 |
| Weight | 360gsm (170lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A3 – A2 |
| Size | 30 x 40cm (12" x 15.75") |
| Type of Item | Soft Pastel |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.