Sennelier La Carte Pastel Pad 24x16cm (9.5 x 6.5in) Card for Soft Pastel Charcoal, Pencil
£20.25
1 in stock
Description
Sennelier Oil Pastel Pads – 24x16cm (9.5x6in)
Card for soft pastel, charcoal, pencil.
6 shades x 2 of each,
12 sheets
16 x 24cm (6.5″ x 9.5″)
360gsm (170lb)
Pads glued one side
6 shades x 2 : Antique White 001, Sand 002, Sienna 003, Light Blue Grey 010, Light Grey 012, Charcoal 014.
Paper for all dry drawing techniques: soft pastel, charcoal and graphite. This surface is created with finely ground (pH neutral) natural cork applied to a 170 lb. (pH neutral) board and creates a soft sand-like surface. The sheet of tracing paper is designed to help artists assess their work on the various colours of La Carte Pastel. Using Pastel, Using the Sennelier pastels, draw a sketch on the tracing paper, and place it over each sheet of La Carte. Then pick the colour of La Carte that enhances your work the best.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3046450141174
- MPN: S37-136753
- Size: A5 – A4
- Medium: Pastel
- Box Dimensions : 24 x 16 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 260.0000 g |
|---|---|
| Art Medium | Soft Pastel |
| Barcode | 3046450141174 |
| Items variations | Assorted |
| Manufacturer SKU | S37-136753 |
| mpn | S37-136753 |
| Paper Surface | N/A |
| Weight | 360gsm (170lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A6 – A5 |
| Size | 6.5" x 9.5" (16cm x 24cm) |
| Type of Item | Soft Pastel |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.