Saunders Waterford 20 x14 100% cotton white Hot Press 20 sheet block 300gsm watercolour paper
£82.61
1 in stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford 20 x 14 100% cotton white Hot Press 20 sheet block 300gsm watercolour paper
20″ x 14″ (510mm x 360mm)
300gsm (140lb)
Acid free, Archival,
100% cotton,
Mould Made
Made in England
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5017379090681
- MPN: 9088800
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 51 x 36 x 2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 1501.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5017379088800 |
| Items variations | White |
| mpn | 9088800 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A3 – A2 |
| Size | 20" x 14" (510mm x 360mm) |
| Type of Item | Saunders Waterford 20 x 14 watercolour paper Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.