Saunders Waterford 15″ x 11″, 4 sheets 100% cotton white CP 425gsm (200lb) watercolour paper
£6.89
4 in stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford Classic Watercolour Paper
4 sheets (We cut the paper down from full Imperial sheets to size (deckle edged is not on all sides and watermark is not on every sheets))
15″ X 11″ 425gsm (200lb) Acid free,
Archival, 100% cotton, Mould Made Made in England
Premium Mould made. 100% Cotton. watermarked and embossed. Natural woollen felt textured.
Additional Information
| Weight | 270.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolor |
| Items variations | White |
| Manufacturer SKU | Does Not Apply |
| mpn | Does Not Apply |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 425gsm (200lb) |
| Number of items in pac | 4 |
| Sizes Between | 15" x 11" (38cm x 28cm) |
| Size | 11" x 15" (28cm x 38cm) |
| Type of Item | Saunders Waterford Watercolour artists paper |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.