Saunders Waterford 12 x 9 watercolour paper cotton white Rough block 300gsm
£37.80
Out of stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford Classic Watercolour Paper block. Rough
12″ x 9″ (310mm x 230mm)
20 sheets
White HP watercolour paper
300gsm (140lb)
Acid free, Archival, 100% cotton,
Mould Made
Made in England
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5017379069793
- MPN: 46630001011C
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 31 x 23 x 2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 565.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5017379069793 |
| Manufacturer SKU | 46630001011C |
| mpn | 46630001011C |
| Paper Surface | Rough |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 12" x 9" (310mm x 230mm) |
| Type of Item | Watercolour Pad |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.