Saunders Waterford 12 x 9 100% cotton white CP 300gsm watercolour block
£37.80
1 in stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford Classic Watercolour Paper block. Cold Pressed
12″ x 9″ (310mm x 230mm)
20 sheets
White HP watercolour paper
300gsm (140lb)
Acid free, Archival, 100% cotton,
Mould Made
Made in England
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5017379069779
- MPN: WFB3BN
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 31 x 23 x 2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 565.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5017379069779 |
| Manufacturer SKU | WFB3BN |
| mpn | WFB3BN |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 12" x 9" (310mm x 230mm) |
| Type of Item | Saunders Waterford 14×10 watercolour paper Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.