Bockingford watercolour Paper landscape 14.8 x 42cm 300gsm
£20.75
3 in stock
Description
RKB Fat Pad Bockingford watercolour Paper landscape 14.8 x 42cm 300gsm.
300gsm (140lb) Not Paper
25 Sheets
Spiral Bound
Bockingord Watercolour Paper Mould Made Acid Free Archival.
Bockingford paper is a beautiful English watercolour paper, traditionally made on a cylinder mould machine at St Cuthberts Mill. Loved by all levels of watercolour artists.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5033763000579
- MPN: FPBF300L
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 44 x 15 x 3 cm
- Artists Level: Student

Additional Information
| Weight | 575.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Student |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5033763000579 |
| mpn | FPBF300L |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 14.8cm x 42cm |
| Type of Item | Watercolour Pad |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.