Pro Arte Series 008 Prolene Plus Synthetic One Stroke Brushes 1/8″
£3.95
5 in stock
Description
Series 008 Prolene Plus One-stroke
This Prolene Plus range is the flagship of the Prolene collection. It represents a pinnacle of achievement with a wide variety of Prolene synthetic filaments which are ferruled in beautiful gold plate and fashioned with teak handles.
They have a delightful ‘spring ‘, they point in a most pleasing manner and they hold colour in a wonderful way. Truly a modern miracle of science from your favourite brushmaker.
Available in an extensive range of sizes and widely used for watercolour, gouache and other media.
Sizes: 1/8in-3/16in-1/4in-3/8in-1/2in-5/8in-3/4in-1in-11/4in
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 50654826
- MPN: 008-1/8″
- Box Dimensions : 21 x 0.8 x 1 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 5.0000 g |
|---|---|
| Barcode | 000050654826 |
| mpn | 008-1/8" |
| multi brush | Taklon/Synthetic |
| Paper Surface | N/A |
| Number of items in pac | 1 |
| Size | 1/8" |
| Type of Item | One Stroke |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.





There are no reviews yet.