Fabriano Hot Press 9″x12″ Watercolour Studio Watercolour Paper pad 12 sheets 19123002
£9.45
Out of stock
Description
Fabriano Hot Press 9″ x 12″ Watercolour Studio Paper pad 12 sheets
25% Cotton Fabriano paper is acid-free and is both internally and externally sized.
Ideal for: Watercolour, gouache, acrylic, ink, charcoal and drawing.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 8001348178453
- MPN: 19123002
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 31 x 23 x 1.5 cm
- Artists Level: Student

Additional Information
| Weight | 415.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Student |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 8001348178453 |
| mpn | 19123002 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 9" x 12" (23cm x 31cm) |
| Type of Item | Glued Short Edge |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.