Fabriano Black Black drawing paper pad A3 20 sheets 300gsm
£19.15
Out of stock
Description
A3 Fabriano Black Black ultrablack drawing paper pad.
This pad is made with 300gsm acid free black paper.
Fabriano Black Black is a range of uncoated cardboards made of ECF cellulose pulp. This paper is characterized by a very deep black colour due to the high quality and lightfast pigments used for its production.
Flexible and resistant it is ideal for pastel, colour pencils, markers, acrylics, passe-partout and portfolio presentations.
If you want a really black black this is the pad for you. We high recommend this pad.
PRODUCT FEATURE:
- Brand: Fabriano
- Barcode: 8001348201427
- MPN: 19100392
- Size: A3
- Box Dimensions : 42 x 30 x 1 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 970.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Barcode | 8001348201427 |
| Items variations | Black |
| Manufacturer SKU | 19100392 |
| mpn | 19100392 |
| Paper Surface | N/A |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A3 |
| Size | A3 |
| Type of Item | Drawing Sketching Pad |
| Weights Between | 300gsm (140lb) |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.