Fabriano Artistico Watercolour Paper 2 Sheets of 640gsm (300lb) Hot Pressed 22″x15″
£11.11
Out of stock
Description
Fabriano Artistico Watercolour Paper 2 Sheets of 640gsm (300lb)
We cut this to order you get two sheets of 22inch x 15 inches.
Hot Pressed Mould Made Acid Free 100% Cotton
Fabriano Artistico watercolour paper is mould made, produced whit 100% cotton, chlorine and acid free, guaranteeing long conservation and inalterability over time. The paper is sized both internally and externally, making it ideally absorbent and retaining its nature unaltered even if scratched. Traditional white, whitout optical bleaching.
Two deckle edges and watermarked “FABRIANO+ARTISTICO” (full size sheets we cut either into 2 22″x15″this listing or 4 15″x11″ see other listings) on the short side. Short grain. The high quality and ample offer of this paper satisfied the requirements of all professional artists and the most demanding amateurs.
Ideal for watercolour, tempera, gouche, acrylic, link, charcoal, graphite and drawing. It is also suitable for printmaking.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3560493252357
- MPN: RKBFABART-HP-640-2215-2
- Box Dimensions : 56 x 38.5 x 0.4 cm
Additional Information
| Weight | 650.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Items variations | White |
| Manufacturer SKU | Does Not Apply |
| mpn | RKBFABART-HP-640-2215-2 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 640gsm (300lb) |
| Number of items in pac | 2 |
| Sizes Between | 22"x 15" (56cm x 38cm) |
| Size | 15" x 22" (38cm x 56cm) |
| Type of Item | Sheet |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.