Fabriano Artistico Acquarello Traditional White 100% Cotton Cold Pressed 12″x18″ 300gsm
£55.19
Out of stock
Description
Fabriano Artistico Acquarello
Traditional White shade
100% Cotton, Cold Press
12″ x 18″ 300gsm ( 140lbs)
20 sheets Acid Free Watercolour paper
Fabriano Artistico Watercolour paper is mould made, 100% cotton, chlorine, acid free and achival The paper has an internal and external sizing, which makes it very absorbant and suitable to lifting, scraping and other techniques This high quality paper will meet the expectations of all levels of artists. Ideal for: watercolour, gouache, acrylic, ink, charcoal, drawing. Blocks are glued on four sides to prevent the paper from warping when wet.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 8001348209553
- MPN: 30013045
- Box Dimensions : 45.5 x 30.5 x 1.4 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 1180.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Barcode | 8001348149965 |
| mpn | 30013045 |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 12" x 18" (30.5cm x 45.5cm) |
| Type of Item | Glued Long Edge |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.