Canson Mi-Teintes Pastel Paper – Black Paper – 24x32cm – 16 Sheets
£13.20
Out of stock
Description
Canson Mi-Teintes Pastel Paper Pad Black Paper 16 Sheets 160gsm 75lb paper. The paper has a honey comb surface, which holds substantial amounts of pigment. This makes it an amazing paper for layering colours. The paper is acid free 50% Cotton Spiral Bound.
- Black paper
- 16 sheets
- 24cm x 32cm
- 160gsm
- 50% cotton
- Acid free
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3148950060112
- MPN: 400030226
- Box Dimensions : 33 x 24 x 2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 380.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Barcode | 3148950060112 |
| Items variations | Black |
| mpn | 400030226 |
| Paper Surface | Textured |
| Weight | 160gsm (75lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 24cm x 32cm (9.44" x 12.5") |
| Type of Item | Spiral Bound Short Edge |
| Weights Between | 100- 200gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.