Canson 640gsm Aquarelle Arches Watercolour 2 Sheets Cold Pressed 15″ x 22″
£19.72
5 in stock
Description
Canson Arches Aquarelle Cold Press 640gsm (300lb) 2 sheets 22″x15″ (We cut the paper down from full Imperial sheet to offer.) Mould-made 100% cotton. Gelatine Tub Sized. Acid Free, Chlorine-Free Deckle Edges and watermarked (full imperial sheet)
PRODUCT FEATURE:
- MPN: Does Not Apply
- Box Dimensions : 56 x 38.2 x 0.6 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 280.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Manufacturer SKU | Does Not Apply |
| mpn | Does Not Apply |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 640gsm (300lb) |
| Number of items in pac | 2 |
| Sizes Between | 22"x 15" (56cm x 38cm) |
| Size | 22" x 15" (56cm x 38cm) |
| Type of Item | Arches Aquarelle watercolour paper 100% cotton |
| Weights Between | Over 500gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.