Arches Watercolour Block Hot Pressed – 100% Cotton 20 Sheets 7×10″
£36.50
3 in stock
Description
Arches Watercolour Block Hot Pressed – 100% Cotton 20 Sheets 7 x 10″.
Arches Watercolour Block Hot Pressed – 300gsm Weight paper. 100% Cotton 20 Sheets 7″” x 10″” – 18cm. x 26cm.
“
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3700417114686
- MPN: 200177183
- Size: A5 – A4
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 26 x 18 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 415.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 3011480511914 |
| Manufacturer SKU | 200177183 |
| mpn | 200177183 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A5 – A4 |
| Size | 7" x 10" (18cm x 26cm) |
| Type of Item | Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.