Aquarelle Arches Watercolour Block Rough – 20 Sheets – 26x36cm
£49.68
3 in stock
Description
Arches Aquarelle Watercolour Block Rough
Mould made 100% Cotton,
Gelatine tub sized,
Neutral pH
Glued 4 edges
20 Sheets per block
300gsm (140lbs)
26x36cm (10″x14″) this is a classic pad recommend by serious artists
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3700417950864
- MPN: 200177-167
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 31 x 23 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 640.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 3011480511136 |
| Manufacturer SKU | 200177-167 |
| mpn | 200177-167 |
| Paper Surface | Rough |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 10" x 14" (26cm x 36cm) |
| Type of Item | Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.







There are no reviews yet.