Aquarelle Arches Watercolour Block Rough – 20 Sheets – 23x31cm
£43.45
3 in stock
Description
Arches Aquarelle Watercolour Block Rough
Mould made, 100% Cotton, Gelatine tub sized, Neutral pH
Glued 4 edges
20 Sheets per block
300gsm (140lbs) 23cms. x 31cms. (9″ x 12″) this is a classic pad recommend by serious artists
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3700417950857
- MPN: 200177-165
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 31 x 23 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 635.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 3011480511129 |
| Manufacturer SKU | 200177-165 |
| mpn | 200177-165 |
| Paper Surface | Rough |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 9" x 12" (23cm x 31cm) |
| Type of Item | Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.