Aquarelle Arches Watercolour Block Hot Pressed – 20 Sheets – 23x31cm
£57.33
1 in stock
Description
Arches Aquarelle Watercolour Block Hot Press
Mould made, 100% Cotton, Gelatine tub sized, Neutral pH
Glued 4 edges 20 Sheets per block
300gsm (140lbs) 23x31cm (9″x12″) this is a classic pad recommend by serious artists
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3700417950741
- MPN: 200177189
- Size: A3 – A2
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 41 x 31 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 1110.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 3011480511945 |
| Manufacturer SKU | 200177189 |
| mpn | 200177189 |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A3 – A2 |
| Size | 9" x 12" (23cm x 31cm) |
| Type of Item | Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.