Saunders Waterford 15″ x 11″, 4 sheets 100% cotton white Hot Press 190gsm(90lbs) watercolour paper
£4.00
11 in stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford Classic Watercolour Paper. Hot Pressed
4 sheets 15″ X 11″
190gsm (90lb)
Acid free, Archival, 100% cotton, Mould Made
Made in England
We cut the paper down from full Imperial sheets to offer
Watermarked and embossed.
Natural woollen felt textured.
PRODUCT FEATURE:
- MPN: Does Not Apply
- Box Dimensions : 38 x 28 x 0.3 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 110.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Items variations | White |
| Manufacturer SKU | Does Not Apply |
| mpn | Does Not Apply |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 190gsm (90lbs) |
| Number of items in pac | 4 |
| Sizes Between | 15" x 11" (38cm x 28cm) |
| Size | 11" x 15" (28cm x 38cm) |
| Type of Item | Saunders Waterford Watercolour artists paper |
| Weights Between | 100- 200gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.