Saunders Waterford 14 x 10 100% cotton white Cold Press 20 sheet block 300gsm watercolour paper
£52.11
1 in stock
Description
St Cuthberts Mill Saunders Waterford Classic Watercolour Paper block.
14″ x 10″ (36cm. x 26cm.)
300gsm (140lb)
Acid free, Archival,
100% cotton,
Mould Made
Made in England
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5017379071369
- MPN: 9072369
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 36 x 26 x 2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 775.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5017379071369 |
| Items variations | White |
| mpn | 9072369 |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 14" x 10" (360mm x 260mm) |
| Type of Item | Saunders Waterford 14×10 watercolour paper Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.