Arches Watercolour Block Cold Pressed – 100% Cotton 20 Sheets 31x41cm
£63.02
1 in stock
Description
Arches Watercolour Block Cold Pressed – 100% Cotton 20 Sheets 31cms x 41cms.
Cold Pressed, 300gsm Weight paper, 100% Cotton 20 Sheets 12 x 16 – 31cms x 41cms
“
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3700417950628
- MPN: 200177170
- Size: A3 – A2
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 41 x 31 x 1.5 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 1110.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 3011480511242 |
| Manufacturer SKU | 200177170 |
| mpn | 200177170 |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A3 – A2 |
| Size | 12" x 16" (31cm x 41cm) |
| Type of Item | Block |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.