Saunders Waterford Hot Press Watercolour Pad – 9×12″, 300gsm, 12 Sheets, Cotton
£24.25
2 in stock
Description
S
Saunders Waterford Classic Watercolour Pad – Hot Press | 9″ x 12″ | 12 Sheets | 300gsm | 100% Cotton
The Hot Pressed Saunders Waterford Pad is a premium-quality watercolour surface with a smooth, fine-grained texture, ideal for detailed illustration, line work, and ink painting.
Mould-made in England by St Cuthberts Mill, this paper is crafted from 100% cotton, acid-free, and archival quality, trusted by artists worldwide.
🧾 Product Details:
-
Size: 9 x 12 inches
-
Surface: Hot Pressed (Smooth)
-
Weight: 300gsm
-
Sheets: 12
-
Colour: White
-
Material: 100% Cotton
-
Archival & Acid-Free
-
Glued pad (one edge)
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5017379104845
- MPN: T46230001011C
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 9″ x 12″ (230mm x 310mm)
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 565.0000 g |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 22 × 2 cm |
| Artists Level | Professional |
| Art Medium | Watercolour |
| Barcode | 5017379104845 |
| Manufacturer SKU | T46230001011C |
| mpn | T46230001011C |
| Paper Surface | Hot Press |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 12" x 9" (310mm x 230mm) |
| Type of Item | Watercolour Pad |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.