Bockingford Fat Pad – 25 Sheets – 28x38cm 300gsm Not
£35.78
2 in stock
Description
RKB Fat Pad Bockingford watercolour Paper landscape 28cm x 38cm 300gsm.
300gsm (140lb) Not Paper
25 Sheets
Spiral Bound
Bockingord Watercolour Paper Mould Made Acid Free Archival.
Bockingford paper is a beautiful English watercolour paper, traditionally made on a cylinder mould machine at St Cuthberts Mill. Loved by all levels of watercolour artists.
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 5033763000562
- MPN: FPBF300Q4
- Size: A4 – A3
- Medium: Watercolour
- Box Dimensions : 40.5 x 28 x 3 cm
- Artists Level: Student

Additional Information
| Weight | 1050.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Student |
| Barcode | 5033763000562 |
| mpn | FPBF300Q4 |
| Paper Surface | Cold Press CP (NOT) |
| Weight | 300gsm (140lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 11" x 15" (28cm x 38cm) |
| Type of Item | Spiral Bound Short Edge |
| Weights Between | 201-400gsm |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.






There are no reviews yet.