Canson Mi-Teintes white Paper 20 Sheets 160gsm 32 x 41cm
£22.35
Out of stock
Description
Canson Mi-Teintes White Colours Pastel Paper
20 Sheets 160gsm Paper 32cm x 41cm – (12.5in x 16.1in approx.) 50% Cotton, Honey comb surface.
White cotton content.
Acid free, double sided: honeyconb grain and fine grain
Made in France, FSC paper
PRODUCT FEATURE:
- Barcode: 3148950033901
- MPN: 300000535
- Box Dimensions : 41 x 32 x 1.2 cm
- Artists Level: Professional

Additional Information
| Weight | 590.0000 g |
|---|---|
| Artists Level | Professional |
| Barcode | 3148950033901 |
| Items variations | White |
| Manufacturer SKU | 300000535 |
| mpn | 300000535 |
| Paper Surface | Textured |
| Weight | 160gsm (75lb) |
| Number of items in pac | 1 |
| Sizes Between | A4 – A3 |
| Size | 32cm x 41cm (12.6" x 16.1") |
| Type of Item | Glued Short Edge |
Reviews (0)
You must be logged in to post a review.




There are no reviews yet.